www.zlin.eu: VISO bude více využívané. Ne jen při výjimečných událostech

05.03.2013 22:58

Zlín – Město Zlín začne více využívat Varovný informační systém obyvatelstva (VISO). Zatímco doposud byly hlásiče uváděny do provozu pouze při výjimečných událostech, od letošního roku budou využívané i pro jiné typy hlášení.
"Po řadě úprav a modernizací je dnes VISO velmi dobře slyšet prakticky na celém území Zlína. Toho chceme využít. Jeho prostřednictvím můžeme veřejnost upozorňovat třeba na smogové situace. Zatím jsme tak dělali jen prostřednictvím městského webu www.zlin.eu nebo médií," prohlásil náměstek primátora Ondřej Běták.
Až dosud bylo VISO spouštěno jen v situacích, kdy mohlo dojít k ohrožení života nebo zdraví obyvatel. Nejčastěji šlo o problémy s velkou vodou nebo rozsáhlé požáry.
Naposledy bylo VISO aktivováno v souvislosti s požárem 103. budovy v bývalém továrním areálu firem Baťa a Svit. Krizový štáb obce s rozšířenou působností tehdy varoval obyvatele před možným únikem nebezpečných látek do ovzduší a vyzýval je k tomu, aby omezili větrání a pobyt venku.
Právě požár 103. budovy, který byl největším v novodobých dějinách Zlína, vedl k dalšímu vylepšení využívání VISO. Varovná upozornění, která se budou jeho prostřednictvím zveřejňovat, se objeví ve stejný moment i na úvodní straně městského webuwww.zlin.eu. "Z reakcí lidí víme, že si to, co slyšeli z tlampačů, chtějí ověřit. A to jim přepis hlášení na našem webu umožní,"prohlásila tajemnice magistrátu Helena Eidová.
Město Zlín Varovný informační systém obyvatelstva neustále vylepšuje. Na přelomu loňského a letošního roku například proběhla výměna dosud používaných hlásičů za nové typy, které jsou podstatně lépe slyšet. "Jsou již nainstalované. V době kdy výměna probíhala, jsme byli připravení informovat o případných mimořádných událostech prostřednictvím mobilních tlampačů strážníků nebo za pomoci ostatních složek Integrovaného záchranného systému," uvedl ředitel MP Zlín Milan Kladníček.

Článek převzatý z oficiálních stránek Statutárního města Zlín  www.zlin.eu/article/102440.viso-bude-vice-vyuzivane-ne-jen-pri-vyjimecnych-udalostech/